Ова 2025. проглашена је међународном годином очувања глечера
Од сада, 21. март ће се обележавати као Светски дан глечера, а 22. март остаје Светски дан вода
У децембру 2022. Генерална скупштина Организације уједињених нација (ОУН) усвојила је резолуцију којом је 2025. проглашена међународном годином очувања глечера. Истим документом 21. март је установљен као Светски дан глечера. Убудуће ће се обележавати сваке године уочи Светског дана вода.
Пoд слoгaнoм „Вода за мир“ (Water for Peace) обележен је прошлогодишњи Дан вода, упозоравајући да вода може бити ослонац мира и благостања, али и разлог најразличитијих сукоба. Те године неки сукоби су започели, многи су настављени, још увек смо далеко од мира, а још даље од благостања. Ипак, значај воде за планету и људски род остаје кључан за опстанак и развој.
У изузетно сложеним дешавањима широм света, Светска организација упозорава на значај глечера, снега и леда за климатски систем и хидролошки циклус, као и на њихов значај за економски, еколошки и најшири друштвени развој.
Глечери се данас топе брже него икада раније. То узрокује непредвидиво кретање воде, које може да изазове поплаве, суше, клизишта и пораст нивоа мора, што може да доведе до уништења многих екосистема.
У свету има више од 275 хиљада глечера који покривају површину од око 700 хиљада квадратних километара. Они су резервоари воде у којима има око 170 хиљада кубних километара леда, што чини око 70 одсто слатке воде на планети. Порастом просечних температура ваздуха глечери се брже топе и повлаче, што утиче на пораст нивоа мора, који је данас за око 20 центиметара виши него 1900. године. Светска организација позива на активно решавање проблема климатских промена и очување глечера.