Press "Enter" to skip to content

Da li će srpski vodovodi moći da budu dobri trgovci?

  • U oblasti izdavanja računa za pružene usluge, Nacrt zakona o zaštiti potrošača vodovode tretira kao sve druge trgovce i nameće im obaveze koje će otežati njihovo poslovanje

  • Javna rasprava o Nacrtu završena je krajem novembra, a predlog novog zakona još nije upućen u skupštinsku proceduru

„Iako je završena javna rasprava, uveren sam da ćemo naći način da pomognemo i podržimo vaše predloge, jer obaveza Privredne komore Srbije je da utiče na stvaranje dobrog i stimulativnog zakonskog okvira“, rekao je Dalibor Joknić, sekretar Udruženja za komunalne delatnosti PKS (na slici desno) na nedavnoj sednici Upravnog odbora

Snabdevanje stanovništva dovoljnim količinama zdravstveno ispravne vode za piće nesporno je ključna delatnost. Razvijene države uvažavaju njen značaj, razvojne potrebe, ali i specifičnosti. Možda u njihovim regulativama ima otežavajućih rešenja, ali kreatori propisa se trude da izmenama rešavaju probleme, bez mogućih komplikacija.

Ni u jednoj zemlji Evropske unije, a verovatno ni sveta, ne postoji zakonska obaveza mesečnog očitavanja vodomera, postavljena kao uslov i osnov za mesečno izdavanje računa za utrošenu vodu. Takva obaveza, dakle, ne postoji u državama koje imaju dugu tradiciju zakonske zaštite potrošača. Mnogo je razloga za to, počev od tehničkih, tehnoloških, pa do onih finansijske prirode.

Na žalost, naša zakonska rešenja u oblasti izdavanja računa vodovode tretiraju kao bilo kog trgovca. Tako je zapisano u rešenjima važećeg Zakona o zaštiti potrošača, čije izmene smo predložili Inicijativom iz 2016, koju je podržala Privredna komora Srbije. Inicijativa je ostala bez odgovora, što je prećutno pravdano činjenicom da je pokrenuta van zvanične javne rasprave.

Na žalost, čini se da tu inicijativu nije pročitao niko izvan „kruga srpskih vodovoda“. Kada je započet proces izmena, Nacrt zakona o zaštiti potrošača ponovio je ista rešenja. Ako zažive u novom zakonu, takva rešenja za naše vodovode znače da neće moći da budu dobri trgovci, pa će možda morati da podnesu plaćanje velikih kazni, što će još više otežati njihov položaj. Naravno, podneli smo predlog za izmenu takvih rešenja, praktično ponavljajući svoju Inicijativu iz 2016.

Javna rasprava o Nacrtu je završena 25. novembra, a izveštaj o njenom sprovođenju Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija objavilo je 9. decembra 2019. Iz izveštaja se ne može ni naslutiti da li su naši predlozi prihvaćeni, tako da je ostalo da sačekamo i vidimo tekst predloga zakona kad stigne u Skupštinu Srbije. Od Ministarstva smo tražili odgovore na pitanja da li su naši predlozi prihvaćeni, da li je sačinjen i dostupan tekst predloga zakona i kada se planira njegovo slanje u Skupštinu. Za sada nemamo odgovore, ali nastavićemo da pitamo. Iako je bilo objava u medijima da će predlog novog zakona početkom ove godine biti upućen u redovnu skupštinsku proceduru, to se još uvek nije dogodilo

Web mail za članove

Preuzimanje tekstualnih sadržaja Portala moguće je samo uz navođenje izvora i linka koji vodi do preuzetog sadržaja ili dela sadržaja.