- Упркос тешким „пандемијским условима“ и смањеној наплати потраживања, српски водоводи успешно обављају редовне, али и низ ванредних послова
- За одабране локалне самоуправе и предузећа водовода помоћ за наставак борбе против ковида недавно је стигла од Немачке развојне сарадње
Представници мисије амбасаде СР Немачке, Немачке развојне сарадње, GIZ-а и Сталне конференције градова и општина, срели су се са представницима јавних комуналних предузећа и локалних самоуправа Крагујевца, Кладова, Лознице, Зајечара, Соко Бање, Доњег Милановца, Аде, Тополе, Нове Вароши и Црне Траве. Том приликом, 15. октобра у Шимановцима, немачки партнери уручили су пакете помоћи укупне вредности 50 хиљада евра. Пакети садрже алкохол, маске, рукавице, визире и заштитна одела, као помоћ за наставак борбе против пандемије корона вируса. Подељени су наведеним одабраним предузећима и градовима у оквиру првог круга помоћи.
Како је саопштено, Немачка развојна сарадња ће овакав вид подршке пружати и осталим земљама западног Балкана, у укупном износу 400 хиљада евра за 2020. годину. Поред опреме, помоћ ће обухватити и јачање капацитета за реаговање у ванредним ситуацијама кроз израду планова, онлајн обуке и подршку у преласку на онлајн пословање.
Предраг Богдановић, председник Управног одбора Удружења за технологију воде и санитарно инжењерство, поздравио је присутне и захвалио на помоћи. Нагласио је да су за живот и рад у условима пандемије од примарне важности безбедност воде за пиће, хигијена и квалитетна испорука комуналних услуга.
„У сарадњи са GIZ-ом, после ванредног стања спровели смо анкету и анализу водоводних система наше земље“, рекао је господин Богдановић. „Са задовољством смо закључили да је безбедност воде очувана. Поред редовног посла, предузећа водовода су производила и развозила средства за дезинфекцију, а неретко су и сами дезинфиковали улице и јавне просторе својих градова.“
Присутнима се обратио и Небојша Јаковљевић, директор крагујевачког водовода и председник Скупштине нашег удружења. Захваљујући на помоћи, посебно је нагласио колико је она добродошла у ситуацији када се епидемија не смирује.
„Пандемија нам је изненада донела низ великих проблема, које смо успели да превазиђемо огромним напорима“, рекао је господин Јаковљевић. „Морали смо брзо да се организујемо у новим условима, уз велике додатне трошкове за опрему и средства за дезинфекцију. У крагујевачком водоводу је 60 одсто запослених упућено на рад „од куће“. Преостали запослени су радили веома напорно, а грађани Крагујевца, Баточине и Кнића све време су имали уредно снабдевање.“